FacebookYoutube
Czego dziś szukasz?

Jak przygotować wykop pod szambo?

Jak wykonać wykop? Odpowiedz jest bardzo prosta do wymiarów zbiornika z karty katalogowej dodajemy pół metra. Tak jak mają Państwo zaznaczone na szarym polu powyższej grafiki. Ważne informację odnośnie podłączenia do budynku. Wlot fabryczny do szamba znajduje się zawsze na środku krótszego wymiaru wykopu. Natomiast dół rury do podłączenia do budynku na głębokości ok 80cm. W przypadku konieczności głębszego wkopania zbiornika należy zastosować wzmocnioną płytę na zbiorniku oraz dodatkowe kominy.

Głębokość posadowienia zbiornika 10m3

Rysunek powyżej przedstawia sposób wykonania wykopu, jeśli rura wychodzi z mieszkania nie więcej jak 50cm pod ziemią. Jeżeli rura wychodzi głębiej, wtedy należy wkopać zbiornik odpowiednio głębiej, wymienić płytę standardową na wzmocnioną która jest grubsza i podwójnie zbrojona – płyta najazdowa ma grubość 15cm.

Spadek rury kanalizacyjnej musi być zachowany i powinien wynosić od 1cm do 3cm spadku na 1 metrze bieżącym rury.

Informacje dodatkowe:

Wykop należy dodatkowo pogłębić od 10 do 20 cm w celu wykonania podsypki piaskowej. Wykonanie takiej podsypki umożliwi w prosty sposób wypoziomowanie dna wykopu, ponadto wykluczy możliwość uszkodzenia dna zbiornika w trakcie osiadania. W przypadku kiedy zbiornik będzie narażony na duże obciążenia lub spowodowane ruchem pojazdów po zbiorniku należy wykonać pod zbiornikiem stabilizacje cementową w klasie B 5 lub B 7,. W przypadkach kiedy teren jest podmokły wodę napływającą do wykopu należy odpompować lub zastosować igłofiltry, które obniżą poziom wody gruntowej i umożliwią poprawne przygotowanie wykopu pod zbiornik.
W terenach podmokłych po zamontowaniu zbiornika należy w trakcie odpompowywania wody obsypać zbiornik piachem lub sypka ziemią nie wyżej niż do łączenia zbiornika z pokrywą wierzchnią. Pozostawienie zbiornika w wykopie, do którego napływa woda gruntowa może spowodować podmycie ściany bocznej wykopu, która z kolei może oberwać się i uderzyć z dużą siłą w zbiornik. Obsuniecie się ściany wykopu może spowodować przesunięcie zbiornika w wykopie lub uszkodzić ścianę boczną.
W terenach z wysokim poziomem wody gruntowej zalecane jest napełnienie przynajmniej do połowy zbiornika wodą, dociążony zbiornik szybciej i bezpieczniej osądzie w terenie i nie pozwoli na podniesienie zbiornika w przypadku zalania go wodą gruntowa lub opadową.
Zbiornik po min 12 godzinach od montażu można zasypać całkowicie ziemią. Nie należy zagęszczać obsypanego zbiornika mechanicznie, ruch aut lub innych pojazdów typu koparka w bliskiej odległości od zbiornika jest równoważny z zagęszczaniem mechanicznym.
Po zasypaniu zbiornika należy sprawdzić czy spoiny nie zostały naruszone w trakcie obsypywania i wykonać próbę szczelności zbiornika oraz połączeń, które zostały wykonane podczas montażu pokrywy, kominka oraz rury przez hydraulika.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania proszę o telefon: 500 857 100 lub 505 681 505

Poniżej znajdziesz plik, który zawiera cenne wskazówki:

Jaki wykop przygotować pod szambo?

Jesteśmy liderem na rynku Polski

Nasza firma od kilkunastu lat produkuje prefabrykaty betonowe:
szamba betonowe, kanały samochodowe oraz studnie wodomierzowe. Szeroka oferta i możliwości adaptacyjne takich zbiorników wykonanych z betonu pozwalają na nieszablonowe ich zastosowanie.

Zadbaliśmy o wszystko.
Do naszych wyrobów załączamy:

 • 5-letnią gwarancję pisemną
 • Aprobatę techniczną ITB
 • Atest higieniczny PZH
 • Certyfikat ISO 9001
 • Protokół szczelności dla kierownika budowy
 • Kartę katalogową do zgłoszenia zbiornika

Jak przygotować
Wykop pod szambo

Dwie instalacje sanitarne

Dodatkowe pomieszczenie w garażu

Instalacja do wyciągania szamba

Czujnik napełnienia szamba

Masz pytanie?
Chętnie odpowiemy!

Zapraszamy do kontaktu!
Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą w doborze odpowiedniego zbiornika, udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące naszych produktów oraz rozwieją wszelkie wątpliwości związane z inwestycją.

Kontakt

Formularz kontaktowy  Cześć!
  Masz pytania?
  Zapytaj
  eksperta!

  500 857 100